Układ hormonalny przeżywa burze i wstrząsy

Praca tego układu jest w znacznym’stopniu powiązana z układem hormonalnym. I dlatego właśnie, w okresie dojrzeWania, gdy .układ hormonalny przeżywa burze i wstrząsy, występują zjawiska, które nazywamy zaburzeniami wegetatywnymi.
Zdarza się np., iż młody człowiek — zwykle pod wpływem wstrząsu emocjonalnego— zdenerwowania, strachu — mdleje. Staje się blady jak papier, czasem występuje mu na twarzy obfity pot — i upada. Trwa to chwilę i gdy poleży w pozycji poziomej kilka minut — powraca do formy. Co się stało? Układ wegetatywny nie zabezpieczył dostatecznej dostawy tlenu do mózgu i chwilowe niedotlenienie spowodowało, niegroźne zresztą w skutkach, chwilowe wyłączenie czynności niektórych ośrodków mózgu.

Witaj na moim blogu o edukacji! Serwis poświęcony jest wiedzy i edukacji! Znajdziesz tutaj wiele ciekawych popularnonaukowych artykułów. Prowadzenie bloga to moja pasja dlatego przykładam się do tego i każdy artykuł starannie opracowuje. Jeśli podobają Ci się treści jakie tutaj zamieszczam to zapraszam do likowania na fb i komentowania!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)